AM Press Logo
Muzeul Pietrei

Statele unite se retrag din nou din UNESCO! Lovitură pentru organizația mondială!

Statele Unite ale Americii și-au anunțat oficial retragerea din UNESCO, organizația culturală a Națiunilor Unite, decizie care va intra în vigoare la sfârșitul anului 2026. Anunțul, făcut marți, vine pe fondul unor critici legate de direcția și politicile organizației, iar această mișcare reprezintă o lovitură pentru UNESCO, care depinde semnificativ de contribuția financiară americană.

Motivările retragerii

Purtătoarea de cuvânt a Departamentului de Stat, Tammy Bruce, a declarat într-un comunicat că „UNESCO lucrează pentru a promova cauze sociale și culturale divizive și menține un accent exagerat pe Obiectivele de Dezvoltare Durabilă ale ONU, o agendă globalistă, ideologică pentru dezvoltarea internațională, în contradicție cu politica noastră externă America First”.

Anterior, Anna Kelly, purtătoare de cuvânt adjunctă a Casei Albe, declarase pentru New York Post că decizia de retragere este motivată de sprijinul UNESCO pentru „cauze culturale și sociale dezbinate, care sunt total dezaprobate de politicile de bun simț pentru care americanii au votat în noiembrie”.

Reacții și context

Directorul UNESCO, Audrey Azoulay, a exprimat regretul față de această decizie, subliniind că nu a fost o surpriză. „Regret profund decizia președintelui Donald Trump de a retrage din nou Statele Unite ale Americii din UNESCO. Oricât de regretabil ar fi, acest anunț era așteptat, iar UNESCO s-a pregătit pentru el”, a afirmat Azoulay.

Retragerea din UNESCO nu este o premieră pentru Statele Unite. Președintele Donald Trump a părăsit organizația încă din primul său mandat, alături de alte organisme internaționale precum Organizația Mondială a Sănătății, Consiliul ONU pentru Drepturile Omului, Acordul de la Paris privind schimbările climatice și acordul nuclear cu Iranul din 2015.

În schimb, administrația Biden a revenit asupra acestor decizii, readucând țara în UNESCO, OMS și în acordul climatic după preluarea mandatului în 2021. Însă revenirea lui Trump la Casa Albă a adus din nou retrageri din aceste organisme globale.

Relația istorică a SUA cu UNESCO

Statele Unite au fost membre fondatoare ale UNESCO în 1945, dar s-au retras pentru prima oară în 1984, protestând împotriva gestionării financiare și a presupuselor prejudecăți anti-americane ale organizației. SUA au revenit în UNESCO în 2003, sub președintele George W. Bush, care a apreciat reformele întreprinse de agenție.

În prezent, contribuția americană reprezintă aproximativ 8% din bugetul total al UNESCO, o scădere semnificativă față de cele aproximativ 20% ale anilor ’80, când Statele Unite s-au retras pentru prima oară.

Importanța UNESCO și impactul retragerii

UNESCO, cu sediul la Paris, a fost creată după al Doilea Război Mondial pentru a promova pacea prin cooperarea internațională în domeniile educației, științei și culturii. Organizația este cunoscută, printre altele, pentru desemnarea unor situri de patrimoniu mondial, cum ar fi Marele Canion din SUA și orașul antic Palmyra din Siria.

Retragerea SUA aduce astfel o lovitură organizației, care se bazează parțial pe sprijinul financiar american pentru funcționare și proiectele sale globale.

Disclaimer: Informațiile prezentate în acest articol sunt preluate din surse publice iar la redactarea textului s-a utilizat inteligența artificială. În cazul în care sesizați erori sau neconcordanțe, vă rugăm să ne scrieți la [email protected]

© 1991- 2024 Agenția de Presă A.M. Press. Toate drepturile rezervate!