Uriașa supriză a Mondialului: Mexic, fără antecedente de glorie,  învinge Germania cu 1-0

Da, totul în această Cupă Mondială de fotbal este posibil, inclusiv ca Germania, campioana mondială en titre să fie învinsă de naționala mexicană, energică, fără viziune, pe alocuri norocoasă, dar mâncând gazon pentru victorie. Scorul a fost decis în prima repriză, când Lozano înscrie în poarta nemților, iar scorul – cu toate eforturile campioanei – a rămas bătut în cuie până la fluierul final al arbitrului. Inutil să recapitulăm fazele de gol ale echipei germane, ștergerea barei de două ori, faptul că a dominat în totalitate repriza secundă. Ce a lipsit celor care învingeau Brazilia cu un scor astronomic la precedenta cupă mondială? Nervul în joc, înlocuit de o lentoare inexplicabilă și un calcul din care n-a ieșit nimic. Prea calculați, prea siguri pe ei, germanii au ratat primul meci din grupă, învinși de o echipă care nu are antecedente de glorie. Până în minutul 93 – fiiindcă au fost și prelungiri – Germania a atacat, a atacat, din ce în ce mai disperată că pierde (jucătorii săi au încasat și două cartonașe galbene), dar – dincolo de șansă – a lipsit ceva care  ține de inventivitate și inspirație. Nemții și-au lăsat   fantezia în vestiare, iar fotbalul lor s-a arătat plat și, ca atare, ineficient.