Vremea se strică serios: ninsori, lapoviță și viscol până marți dimineață
Administrația Națională de Meteorologie a emis o serie de avertizări privind fenomene meteo severe, valabile până marți dimineață.
Specialiștii prognozează precipitații extinse în majoritatea regiunilor, ninsori consistente la munte și apariția poleiului în zonele joase.
O informare meteorologică generală vizează intervalul duminică, ora 10:00 – marți, ora 10:00. În acest timp, cantitățile de apă vor oscila între 10 și 30 l/mp. La munte se va depune un strat de zăpadă de până la 50 cm, în timp ce în Transilvania, Maramureș și zonele de deal, zăpada va măsura între 5 și 15 cm.
În regiuni precum Banat, Oltenia și Muntenia, dar și izolat în Crișana, Moldova și Dobrogea, vor predomina precipitațiile mixte, favorizând formarea poleiului. La altitudini mari, rafalele de vânt vor depăși 70-80 km/h, viscolind ninsoarea.
Prima avertizare Cod Galben este în vigoare de duminică, ora 10:00, până luni, la aceeași oră. Sunt vizate Banatul, mare parte din Transilvania, vestul și nordul Olteniei, alături de Carpații Meridionali și Occidentali. Se așteaptă ninsori și acumulări de 15-25 l/mp, cu un strat de zăpadă de 20-25 cm la munte și 10-20 cm în zonele joase. Vântul va sufla cu 50-70 km/h, atingând 85 km/h pe creste.
Totodată, un Cod Portocaliu a fost instituit pentru zonele montane din județele Caraș-Severin, Mehedinți, Gorj și Hunedoara, valabil până luni dimineață. Aici, ninsorile vor fi abundente, stratul de zăpadă va atinge 25-30 cm, iar rafalele de 80-90 km/h vor provoca viscol puternic și vizibilitate extrem de scăzută.

A doua etapă a avertizărilor începe luni, la ora 10:00, și se încheie marți, la ora 10:00.
Un nou Cod Galben anunță ninsori la munte și precipitații care se vor transforma treptat în ploaie și lapoviță în Banat, Crișana, Maramureș, Transilvania, Moldova și nordul Munteniei și Olteniei. Acest proces va duce la formarea ghețușului și a poleiului. Se vor înregistra depuneri noi de zăpadă de până la 20 cm la munte și între 3 și 10 cm în restul teritoriului.
În paralel, va intra în vigoare un al doilea Cod Portocaliu pentru zonele înalte (peste 1400 m) din județele Caraș-Severin, Mehedinți, Gorj și Hunedoara.
Meteorologii avertizează că va continua să ningă abundent, adăugându-se un strat nou de 20-30 cm de zăpadă. Viscolul va rămâne intens, cu rafale de până la 90 km/h.

Disclaimer: Informațiile prezentate în acest articol sunt preluate din surse publice iar la redactarea textului s-a utilizat inteligența artificială. În cazul în care sesizați erori sau neconcordanțe, vă rugăm să ne scrieți la [email protected]






