Adio, facturi uriașe la curent! Vestea pe care o așteptau toți românii a venit acum.
România intenționează să colaboreze cu alte state din regiune pentru a negocia cu Comisia Europeană finanțarea proiectelor nucleare prin Fondul de Modernizare. Anunțul a fost făcut de ministrul Bogdan Ivan, care a precizat că demersul vizează obținerea de fonduri pentru construcția reactoarelor 3 și 4 de la Cernavodă, precum și pentru dezvoltarea reactoarelor modulare mici.
Potrivit ministrului, energia nucleară este o sursă „stabilă și ieftină”. El a subliniat importanța acestui demers în contextul în care, în ultimii șase ani, ponderea costului energiei electrice în prețul final al oricărui produs a înregistrat o creștere medie de cinci ori la nivelul întregii Uniuni Europene.
În cadrul negocierilor cu Bruxelles-ul, Bogdan Ivan a declarat că România va solicita ca finanțările să acopere și sectorul gazelor naturale. Oficialul a motivat această solicitare prin nevoia de a realiza investiții semnificative în infrastructura specifică acestui domeniu.
În sprijinul acestei cereri, ministrul a făcut referire la proiectele importante de extracție a gazelor naturale pe care România le are în derulare în Marea Neagră.






