AM Press Logo
Muzeul Pietrei

Raed Arafat, despre misiunile pompierilor români în Grecia și Franța: „Situația, din păcate, este mai gravă decât anii trecuți”

Echipele de pompieri din România, trimise în sprijinul autorităților elene, sunt implicate activ în stingerea incendiilor de vegetație care devastează regiunea Attica. Aceștia lucrează alături de forțele locale pentru a proteja comunitățile și pentru a salva animalele aflate în pericol din cauza flăcărilor.

Intervenția s-a concentrat în zona localității Veniza, unde salvatorii români au depus eforturi pentru a opri înaintarea focului spre case și alte obiective vulnerabile. Misiunea a fost îngreunată de rafalele de vânt care și-au schimbat constant direcția și intensitatea, forțând echipele să își modifice tacticile de luptă în timp real. După finalizarea operațiunilor, modulul s-a retras pentru refacerea capacității de luptă, rămânând în alertă pentru a reveni pe teren la nevoie.

Raed Arafat, șeful Departamentului pentru Situații de Urgență, a oferit detalii despre aceste misiuni internaționale într-o intervenție pentru B1TV, precizând că România are forțe desfășurate atât în Grecia, cât și în Franța. În prezent, în Franța activează al treilea schimb de 40 de pompieri, în timp ce în Grecia se află primul contingent, format tot din 40 de cadre.

„Deci noi la acest moment avem în Franța pompieri care au intrat deja al treilea schimb de 40 de pompieri. În mod normal în Franța trebuia să fie două schimburi de prepoziționare, numai că acum suntem în logica intervenției de urgență, având în vedere ce se întâmplă acolo, și avem al treilea schimb sosit acolo, care va sta două săptămâni. Într-adevăr, misiunea mie este una ușoară, este una dificilă, se desășoară cu colegii din Franța, dar și cu pompieri din alte țări”, a declarat Raed Arafat.

Șeful DSU a subliniat că prezența românească în Grecia este programată să dureze până la data de 16 septembrie, cu rotații efectuate la fiecare două săptămâni. Oficialul a avertizat că severitatea incendiilor din acest an depășește experiențele din sezoanele trecute, necesitând un efort internațional susținut.

„​​Deci sunt mai multe țări care au trimis și în Franța și în Grecia, iar în Grecia noi suntem la prima săptămână de prepoziționare, dar, după cum vedeți, deja sunt intervenții, echipele abia au sosit și deja intervin. Din nou sunt acolo 40 de pompieri. În mod normal planul este până în 16 septembrie să rămânem acolo și schimburile la fiecare două săptămâni vor avea loc. Situația, din păcate, este mai gravă decât anii trecuți”, a completat Arafat.

Pe plan intern, pompierii se confruntă, de asemenea, cu numeroase incendii de vegetație. O intervenție majoră a avut loc recent la Reșița, unde echipele din Caraș-Severin și Timiș, sprijinite de două elicoptere, au reușit să salveze o zonă rezidențială, împiedicând flăcările să ajungă la locuințe.

„La noi în țară avem și noi intervenții care au avut loc ieri și vor continua astăzi și alaltăieri. Însă ieri au reușit pompierii noștri să protejeze o zonă de case din localitatea Reșița, oprind extinderea incendiului către casele respective, către grădinile din casele respective. La acest moment lucrează în zonă două elicoptere și pompieri din Caraș și din Timiș. Lucrează în zona respectivă. Însă situația, pot să spun, este sub control, nu este atât de gravă cât este ce ați văzut în Franța și în Grecia. Și sper că în scurt timp să terminăm, dar, adică în scurt timp poate să însemne și mâine să lucrăm, dar în același timp vreau să avertizez la un aspect”, a explicat șeful DSU.

În contextul avertizărilor de cod roșu și portocaliu de caniculă, Raed Arafat a făcut un apel la responsabilitate, cerând cetățenilor să evite utilizarea focului deschis și să fie extrem de prudenți, deoarece seceta severă și temperaturile ridicate favorizează izbucnirea rapidă a incendiilor.

„Am intrat în cod roșu. Codul roșu este posibil să se extindă în următoarele zile. Este și cod portocaliu de caniculă. Atenție foarte mare la focul deschis, la țigări pe care le aruncăm din mașini oriunde. Oricare din aceste lucruri poate să pornească un incendiu foarte serios. Foc necontrolat, să nu fie aprins foc necontrolat. Deci să fim foarte atenți pentru că orice se întâmplă va fi pe fondul unor temperaturi foarte mari și a unei secete foarte importante”, a conchis Raed Arafat.

Disclaimer: Informațiile prezentate în acest articol sunt preluate din surse publice iar la redactarea textului s-a utilizat inteligența artificială. În cazul în care sesizați erori sau neconcordanțe, vă rugăm să ne scrieți la [email protected]

© 1991- 2024 Agenția de Presă A.M. Press. Toate drepturile rezervate!