AM Press Logo
Muzeul Pietrei

Salvare la limită pe lacul IOR! Bărbat și câine, scoși din apa înghețată

O intervenție de urgență a avut loc în parcul IOR din Capitală, unde un tânăr de 24 de ani și-a riscat viața pentru a-și salva câinele căzut în lac. Incidentul a fost declanșat de momentul în care animalul a sărit în apă, dar nu a mai putut reveni la mal din cauza gheții extrem de alunecoase.

Operațiunea de salvare a fost una complexă, deoarece nici stăpânul nu a mai reușit să iasă din apa înghețată după ce a plonjat în ajutorul patrupedului. În imaginile surprinse la fața locului se observă cum pompierii au utilizat o barcă pneumatică pentru a ajunge la cei doi, în timp ce bărbatul depunea eforturi considerabile pentru a nu se scufunda.

După ce au fost scoși la mal, tânărul a fost transportat de urgență la Spitalul Pantelimon pentru a primi îngrijiri medicale. În același timp, câinele a fost dus la un cabinet veterinar din zonă pentru a fi evaluat.

Disclaimer: Informațiile prezentate în acest articol sunt preluate din surse publice iar la redactarea textului s-a utilizat inteligența artificială. În cazul în care sesizați erori sau neconcordanțe, vă rugăm să ne scrieți la [email protected]

© 1991- 2024 Agenția de Presă A.M. Press. Toate drepturile rezervate!