AM Press Logo
Muzeul Pietrei

„Turnul Londrei a fost închis”: Ce au aruncat patru persoane spre Coroana Statului

Turnul Londrei a devenit sâmbătă scena unui incident care a dus la închiderea obiectivului turistic, după ce mai mulți protestatari au aruncat cu produse alimentare înspre vitrina care protejează Coroana Statului, piesă centrală a Bijuteriilor Coroanei.

Conform informațiilor relatate de SkyNews, evenimentul s-a petrecut cu puțin timp înainte de ora 10:00. Forțele de ordine au intervenit rapid, iar patru persoane au fost arestate în urma acțiunii de protest.

Autoritățile au precizat că indivizii au țintit vitrina de sticlă înainte de a fi interceptați. Poliția a confirmat reținerile și colaborarea dintre structurile de securitate.

„Ofițerii au colaborat îndeaproape cu Poliția orașului Londra și cu ofițerii de securitate, iar patru persoane au fost arestate sub suspiciunea de distrugere. Au fost luate în custodie”, au declarat ofițerii.

Ca urmare a acestui eveniment, accesul publicului în incinta Turnului a fost suspendat pe durata desfășurării anchetei poliției.

Disclaimer: Informațiile prezentate în acest articol sunt preluate din surse publice iar la redactarea textului s-a utilizat inteligența artificială. În cazul în care sesizați erori sau neconcordanțe, vă rugăm să ne scrieți la [email protected]

© 1991- 2024 Agenția de Presă A.M. Press. Toate drepturile rezervate!