Diana Șoșoacă, după vizita în Egipt: „Nu se mai pronunța nici Palestina, nu se mai pronunța nimic decât România”
Diana Iovanovici-Șoșoacă, europarlamentar și lider al partidului S.O.S. România, a oferit detalii despre vizita sa la Cairo, unde a participat la cel de-al X-lea Summit al Președinților Parlamentelor și la a XIX-a Sesiune Plenară a Adunării Parlamentare a Uniunii pentru Mediterana (PA-UfM).
În cadrul unei intervenții la emisiunea lui Dan Diaconescu de la OTV, aceasta a descris evenimentul ca fiind un for esențial pentru dialogul dintre Uniunea Europeană și statele din zona euro-mediteraneană.
Șoșoacă a susținut că prezența sa a pus România în centrul atenției pe parcursul celor trei zile de summit, eclipsând alte subiecte de pe agendă.
„Summitul Euromed a fost un mare succes! Am fost extrem de mândră pentru că pe parcursul a trei zile s-a auzit numai România. Numai România se pronunța acolo. Nu se mai pronunța nici Palestina, nu se mai pronunța nimic decât România”, a declarat europarlamentarul. Aceasta a adăugat că a primit cadouri tradiționale de la reprezentanții palestinieni, despre care a spus că i-au fost alături permanent.
Referitor la situația din regiune, liderul S.O.S. România a vorbit despre suferința poporului palestinian, folosind termeni duri la adresa situației de la graniță.
„Este cumplit să vezi cum un întreg popor este supus genocidului și cum cei care sunt aici, în Egipt, stau și se uită peste gard în Palestina. Sunt închise drumurile încolo, evreii te împușcă. Mă rog, israelienii, nu știu dacă sunt evrei, dar este foarte mare durere. Să ferească Dumnezeu vreun popor, să aibă parte de ceea ce pățește Palestina!”, a afirmat ea. Șoșoacă a precizat că a fost îndemnată de alți participanți să demareze noi demersuri diplomatice, după ce a criticat lipsa de progrese de la întâlnirea precedentă din Malaga.
Europarlamentarul s-a declarat impresionată de noul oraș construit de autoritățile egiptene în deșert, unde se află centrul administrativ, dar a remarcat discrepanțele sociale majore. Ea a descris o societate polarizată, fără o clasă de mijloc, unde bogații sunt separați de restul populației.
„Eu sunt în noul Cairo. Sunt uimită! Ei construiesc un nou oraș. În mijlocul deșertului, ei s-au apucat să construiască un oraș, ceva imens, unde vor fi toate clădirile administrative și bineînțeles, unde vor sta toți bogații, pentru că aici, societatea este împărțită în două. Nu există clasă de mijloc. Există cei săraci și există cei bogați”, a spus Diana Iovanovici-Șoșoacă.
Programul de lucru a fost unul intens, conform declarațiilor sale: „Noi, de la ora opt dimineața, până la zece seara stăteam în discuții, în negocieri”.
La eveniment au fost prezente delegații din peste 40 de state, nu doar din regiunea mediteraneană. Șoșoacă a criticat reprezentanții Parlamentului României care au participat la unul dintre paneluri, acuzându-i de lipsă de implicare și de ignorarea prezenței sale la Cairo.
„Nici măcar n-a venit să salute: „Bună ziua, doamna Șoșoacă!”. Au văzut doar că venea lumea la mine, și mă îmbrățișa, și s-au fofilat. N-au scos un cuvânt, nu au făcut nimic. Păcat! Păcat pentru că nu știu să se promoveze, dar am promovat eu în locul lor tot ceea ce trebuia să facă ei”, a susținut europarlamentarul.
Disclaimer: Informațiile prezentate în acest articol sunt preluate din surse publice iar la redactarea textului s-a utilizat inteligența artificială. În cazul în care sesizați erori sau neconcordanțe, vă rugăm să ne scrieți la [email protected]






