AM Press Logo
Muzeul Pietrei

Nu mai e nevoie de acordul vecinilor pentru a înființa o firmă

Camera Deputaților a aprobat un proiect de lege, inițiat de USR, prin care se elimină acordul vecinilor pentru sediul de firmă, fără activitate comercială.

„Astăzi am obținut o victorie imensă pentru antreprenorii din România. Am eliminat din birocrația pentru înființarea de firme. Primul proiect de lege pe care l-am scris, împreună cu Cristina Prună, tocmai a fost votat și a devenit lege. A trecut de Camera Deputaților și se duce direct spre promulgare”, a informat deputatul USR, Claudiu Năsui, potrivit digi24.ro.

„Am eliminat acordul vecinilor pentru a avea sediu social într-un apartament în care nu se desfășoară activitate comercială. Acest lucru îi ajută și pe cei cu profesii liberale, care au doar nevoie de o adresă de corespondență oficială ca să poată munci «la alb»”, a spus deputatul.

Disclaimer: Informațiile prezentate în acest articol sunt preluate din surse publice iar la redactarea textului s-a utilizat inteligența artificială. În cazul în care sesizați erori sau neconcordanțe, vă rugăm să ne scrieți la [email protected]

© 1991- 2024 Agenția de Presă A.M. Press. Toate drepturile rezervate!