AM Press Logo
Muzeul Pietrei

Record de temperatură în Antarctica: +18,3 grade

 

În Antarctica s-a înregistrat cea mai mare temperatură de până acum, +18,3 grade, valoare ce depășește cu aproape un grad precedentul record stabilit în 2015. Temperatura a fost înregistrată la stația de cercetare argentiniană Esperanza, potrivit hotnews.ro.

În uriașul continent sudic s-a înregistrat și cea mai scăzută temperatură măsurată oriunde pe glob: -89,2 grade la stația Vostok.

Recordul precedent de 17,5 grade fusese stabilit în martie 2015 și acum este bătut la mai puțin de cinci ani diferență și cu aproape un grad, ceea ce nu este deloc puțin.

Recordul va trebui certificat de Organizația Mondială a Meteorologiei, însă pare o valoare foarte credibilă, mai ales că stația are date neîntrerupt din 1961.

Peninsula antarctică, partea din continent orientată către America de Sud, este una dintre regiunile terestre care s-au încălzit cel mai mult în ultimii 50 de ani, mediile crescând cu 3 grade. Toți ghețarii se topesc, cu diverse viteze.

Unele cercetări au arătat că regiunea se încălzește în cel mai rapid ritm din ultimele două milenii.

Disclaimer: Informațiile prezentate în acest articol sunt preluate din surse publice iar la redactarea textului s-a utilizat inteligența artificială. În cazul în care sesizați erori sau neconcordanțe, vă rugăm să ne scrieți la [email protected]

© 1991- 2024 Agenția de Presă A.M. Press. Toate drepturile rezervate!