Parlamentul României a adoptat Declarația prin care își afirmă deschiderea pentru unirea cu R. Moldova
Marți a avut loc o ședință solemnă în Parlament, dedicată unirii Basarabiei cu România acum 100 de ani. Printre invitați au fost și demnitari de la Chișinău. Parlamentul României a adoptat cu 19 abțineri Declarația prin care își afirmă deschiderea pentru unirea cu Republica Moldova.
Potrivit stiri.tvr.ro, este o declarație cu caracter simbolic prin care Parlamentul României, forul care reprezintă suveranitatea poporului român, își exprimă deschiderea față de dorința basarabenilor de a se uni cu România.
Liviu Dragnea și Călin Popescu Tăriceanu au fost printre cei care au optat să susțină unirea României cu Republica Moldova.
Majestatea Sa Margareta a vorbit despre parcursul european al Republicii Moldova, la fel și premierul Viorica Dăncilă.
Președintele Parlamentului Republicii Moldova, Andrian Candu, a vorbit despre dorința Republicii Moldova de a intra în Uniunea Europeană.
Cei de la UDMR au vorbit despre autonomia lor culturală și s-au abținut la vot pentru Declarația privind unirea.
De la ședința solemnă a lipsit președintele Klaus Iohannis.
Disclaimer: Informațiile prezentate în acest articol sunt preluate din surse publice iar la redactarea textului s-a utilizat inteligența artificială. În cazul în care sesizați erori sau neconcordanțe, vă rugăm să ne scrieți la [email protected]






