Alertă meteo! Ciclonul Zack aduce primele ninsori și furtuni violente în mai multe județe din țară!
România se confruntă cu un val de frig neașteptat la finalul lunii septembrie, anunță Administrația Națională de Meteorologie (ANM). Directorul executiv al instituției, Florinela Georgescu, a precizat că temperaturile vor scădea până la 11 grade Celsius în nordul Moldovei, iar în zonele montane sunt așteptate primele ninsori și chiar viscol. Fenomenul este asociat cu ciclonul Zack, care va aduce furtuni, vânt puternic și precipitații abundente, motiv pentru care a fost emis un cod galben de vânt pentru mai multe județe și pentru litoral.
Temperaturi în scădere și fenomene meteo severe
Răcirea vremii a început încă din data de 24 septembrie, în nordul Moldovei, unde temperaturile au coborât până la 14 grade Celsius. Meteorologii estimează că, pe parcursul zilei, doar în regiunile Banat și Oltenia valorile termice se vor mai apropia de 30 de grade Celsius.
“Mâine vor fi 11 – 12 grade în nordul Moldovei, temperaturi maxime care vor ajunge, în general, până la 24 de grade în partea de vest și de sud a țării. De sâmbătă și probabil până la jumătatea săptămânii viitoare, temperaturile maxime se vor situa între 14 și 22 de grade, valori mult mai scăzute decât cele normale pentru această perioadă. Există semnale că a doua parte a săptămânii viitoare va aduce temperaturi și mai coborâte. Așadar, ne așteaptă o vreme foarte rece la sfârșitul lunii septembrie și în primele zile ale lunii octombrie, însoțită de vânt”, a declarat Florinela Georgescu pentru Antena 3 CNN.
Ciclonul Zack și avertizările meteorologice
Ciclonul Zack va genera furtuni, vânt puternic și posibil căderi de grindină în mai multe județe. În zonele montane, pe fondul răcirii accentuate, vor apărea lapoviță, ninsoare și viscol.
“Precipitațiile vor afecta în special jumătatea de nord a țării, unde vor cădea averse ce pot acumula izolat între 15 și 20 litri pe metru pătrat. În zonele montane cele mai înalte vor fi perioade cu lapoviță și ninsoare”, a adăugat directorul ANM.
De asemenea, a fost emis un cod galben de vânt valabil începând de mâine dimineață, de la ora 07:00, până seara, pentru județele Caraș-Severin, Buzău, Brăila, partea de vest a județului Ialomița și zona litoralului. Intensificările vântului vor atinge viteze de 50-65 km/h. Potrivit Florinelei Georgescu, în întreaga săptămână ce urmează vor fi frecvente intensificări temporare ale vântului, în special în jumătatea de sud a țării, cu viteze între 40 și 50 km/h, iar în zona montană cea mai înaltă, vitezele vor fi chiar mai mari.
Disclaimer: Informațiile prezentate în acest articol sunt preluate din surse publice iar la redactarea textului s-a utilizat inteligența artificială. În cazul în care sesizați erori sau neconcordanțe, vă rugăm să ne scrieți la [email protected]






