Ludovic Orban cere demiterea lui Nicușor Dan: „Asta se cheamă trădare”
Ludovic Orban a lansat un atac dur la adresa lui Nicușor Dan, pe care îl acuză de „trădare” într-un mesaj publicat recent pe rețelele de socializare. Liderul politic a anunțat că va începe să susțină demiterea acestuia din funcție, susținând că actualul președinte i-ar fi mințit pe cei care i-au acordat încrederea pentru a ajunge în această poziție.
„Nicușor! Te-am susținut ca să lupți alături de noi contra lor. Contra pesediștilor, ale căror tentacule sufocă toate instituțiile și companiile de stat, care sunt corupți până în măduva oaselor și sunt incurabili, care au făcut construit un sistem care sufocă România și o ține pe loc. Contra auriștilor și șoșocarilor, criptocomuniști, anti-democrație, antieuropeni, cu un discurs bazat pe minciună, ură și violență și înclinați să impună un regim iliberal și să ducă România din nou sub influența rusească. Contra securiștilor care vor să controleze deciziile în statul român fără să răspundă pentru dezastrul pe care îl provoacă prin nefăcutele acoperiților care le ascultă comenzile din interes sau din frică. Contra rețelei de complicități ale magistraților corupți din sistemul de justiție care controlează CSM și cele mai importante poziții de conducere”, a scris Ludovic Orban pe pagina sa de Facebook.
Politicianul îi reproșează lui Nicușor Dan că, în ultimul an, nu a luat măsuri împotriva grupurilor menționate, ci ar fi ales să se alieze cu acestea. Orban consideră că această atitudine reprezintă o trădare a cetățenilor care l-au votat pentru a deveni președintele României.
„Ce faci tu de un an de zile? Nu numai că nu ai mișcat un deget contra lor. Te-ai aliat cu ei și vrei să conduci cu ei. Asta se cheamă trădare. Trădarea oamenilor care au crezut în tine și te-au votat ca să devii președintele României. Nu ai făcut nimic ca să oprești ungerea lui Savonea ca președinte al ÎCCJ. Le-ai numit procurorii șefi și adjuncți cât ai zice pește. Ai păstrat aceeași oameni în fruntea serviciilor, deși era evident pentru orice om cu minim bun simț că este vitală schimbarea lor și că nu se poate face nicio reformă a serviciilor atât timp cât ei rămân la butoane. Ai tăcut complice la toate mizeriile care s-au întâmplat de când ești președinte. Ai „șobolănit” pe ascuns cu PSD ca să dărâmi guvernul Bolojan și vrei agora să fie investit un guvern bazat pe voturile pesediștilor, șoșocarilor, georgiștilor și auriștilor”, a mai adăugat acesta.
În finalul intervenției sale, Ludovic Orban a avertizat că îl va considera pe Nicușor Dan drept una dintre cele mai mari amenințări la adresa democrației din România și a promis că va acționa în consecință pentru a obține demiterea acestuia.
„Pe mine nu mă mai reprezinți. Să nu te miri dacă voi ajunge să te consider în curând cea mai mare amenințare pentru democrația din România. Și că voi acționa în consecință. Adică voi începe să susțin necesitatea demiterii tale din funcția pe care ai ajuns să o ocupi mințindu-ne pe noi, oamenii de bună credință din România”, a conchis Orban.
Disclaimer: Informațiile prezentate în acest articol sunt preluate din surse publice iar la redactarea textului s-a utilizat inteligența artificială. În cazul în care sesizați erori sau neconcordanțe, vă rugăm să ne scrieți la [email protected]






