AM Press Logo
Muzeul Pietrei

România a făcut senzație la Olimpiada Internațională de Astronomie! Patru medalii de aur câștigate de elevii noștri!

FOTO: Facebook

România a obținut patru medalii de aur la Olimpiada Internațională de Astronomie și Astrofizică (IOAA) 2025, desfășurată între 11 și 21 august în Mumbai, India. Anunțul a fost făcut joi de Ministerul Educației și Cercetării, care a subliniat performanța remarcabilă a lotului național în cadrul unui concurs ce a reunit participanți din 64 de țări.

Elevii medaliați cu aur

Patru elevi români au fost distinși cu medalii de aur pentru rezultatele obținute la această competiție internațională de prestigiu:

  • Mendel Emanuel Mendelsohn, clasa a XII-a, Liceul Teoretic Internațional de Informatică București;
  • Teodor Bichir, clasa a XI-a, Liceul Teoretic Internațional de Informatică București;
  • Bogdan Rusea, clasa a XI-a, Colegiul Național „Emil Racoviță” din Cluj-Napoca;
  • Vlad Bolohan, clasa a X-a, Liceul Teoretic Internațional de Informatică București.

De asemenea, în echipă a făcut parte și David Palaghianu, elev în clasa a X-a la Colegiul Național „Ștefan cel Mare” din Suceava.

Detalii despre competiție și probe

Olimpiada a cuprins cinci probe complexe: teoretică, practică (observații cu telescopul), proba de planetariu, „Sky map” (harta mută) și analiza datelor. Concursul s-a desfășurat pe parcursul a zece zile și a reprezentat o competiție de nivel mondial, la care au participat tineri talentați din 64 de țări.

Ministerul Educației a precizat într-o postare pe Facebook că pregătirea și selecția loturilor s-au realizat la Suceava, în colaborare cu Universitatea „Ștefan cel Mare” Suceava, Inspectoratul Școlar Județean Suceava, Societatea Științifică CYGNUS și Liceul cu Program Sportiv Suceava.

Coordonare și organizare

Coordonarea organizatorică a fost asigurată de profesor Elisabeta Ana Naghi, iar partea științifică a fost condusă de profesorii Petru Crăciun, de la Inspectoratul Școlar Județean Suceava, și Cristian Pîrghie, de la Universitatea „Ștefan cel Mare” din Suceava.

Patru medalii de aur pentru România la Olimpiada Internațională de AstronomiePatru medalii de aur pentru România la Olimpiada Internațională de Astronomie FOTO: Facebook

Disclaimer: Informațiile prezentate în acest articol sunt preluate din surse publice iar la redactarea textului s-a utilizat inteligența artificială. În cazul în care sesizați erori sau neconcordanțe, vă rugăm să ne scrieți la [email protected]

© 1991- 2024 Agenția de Presă A.M. Press. Toate drepturile rezervate!