AM Press Logo
Muzeul Pietrei

Ce este „Legea femicidului”, propunerea care a unit tot Parlamentul. Avertismentul este clar: „Dacă nu este curmat…”

O inițiativă legislativă în premieră pentru România, care vizează definirea femicidului și înăsprirea pedepselor pentru crimele comise împotriva femeilor, a fost depusă în Parlament. Propunerea legislativă, care beneficiază de susținerea a peste 270 de parlamentari, este proiectul cu cel mai mare sprijin din actuala legislatură și propune modificări ale Codului Penal.

Demersul este motivat de statistici alarmante privind violența împotriva femeilor. Conform datelor, în ultimii 11 ani, peste 500 de femei au fost ucise de partenerii lor. Noua lege ar urma să pedepsească femicidul cu închisoare de la minimum 15 ani până la detenție pe viață. Potrivit datelor poliției, în România, o femeie este omorâtă de partener în fiecare săptămână.

Anul acesta a fost marcat de o serie de crime care au șocat opinia publică. La finalul lunii mai, o tânără de 23 de ani, însărcinată, a fost împușcată mortal pe stradă, în timp ce își ținea de mână fetița de numai trei ani.

O lună mai târziu, un alt caz a îngrozit țara. În județul Mureș, o altă femeie de 23 de ani a fost ucisă în propria locuință de fostul partener. După comiterea crimei, agresorul a incendiat casa și a fugit, nefiind capturat nici după patru luni.

„Numărul victimelor femei, în special, din violență domestică, este peste tot mai mare decât numărul victimelor terorismului”

, spune Corina Voicu, vicepreședintele Asociației ADEPT.

Senatorul Victoria Stoiciu explică mecanismul care duce la astfel de tragedii: „Femicidul survine la capătul unui lanț de agresiuni la adresa femeii, lanț care, dacă nu este întrerupt la timp și nu este curmat, se ajunge la crimă, care este, practic, iceberg-ul sau vârful de iceberg al unui lanț de violențe”.

Conform definiției, femicidul este acea crimă comisă împotriva unei femei pentru simplul motiv că este femeie.

Necesitatea unei astfel de legi este resimțită și de cetățeni. „Acest demers legislativ este foarte necesar și util femeilor din Romania, mai ales în contextul în care condiția femeii din România este umbrită”, spune o femeie.

„Aproape zilnic auzim că unul și-a bătut soția, altul a izgonit-o din casă. Consider că trebuie luate măsuri”

, este de părere o altă persoană.

Anda Tămășanu, fondator Artemiss, consideră că reacțiile violente sunt alimentate de o atitudine socială permisivă.

„Aceste reacții și aceste comportamente sunt excesive și datorită faptului că violența împotriva femeilor este privită cu pasivitate și superficialitate”.

Inițiatorii proiectului speră că noua lege va ajuta poliția să intervină eficient înainte ca episoadele de violență domestică să escaladeze și să se transforme în crime.

Disclaimer: Informațiile prezentate în acest articol sunt preluate din surse publice iar la redactarea textului s-a utilizat inteligența artificială. În cazul în care sesizați erori sau neconcordanțe, vă rugăm să ne scrieți la [email protected]

© 1991- 2024 Agenția de Presă A.M. Press. Toate drepturile rezervate!