AM Press Logo
Muzeul Pietrei

Plăteau ca să împuște oameni. Procurorii italieni au descoperit o rețea de „turism cu lunetiști” în Bosnia.

Cetățeni italieni și de alte naționalități sunt vizați de acuzații grave, conform cărora ar fi acționat ca „turiști lunetiști” în timpul războiului din Bosnia, participând la masacrarea civililor din Sarajevo. Potrivit The Guardian, aceștia ar fi plătit sume considerabile soldaților comandați de Radovan Karadžić, fostul lider al sârbilor bosniaci, pentru a fi transportați pe dealurile din jurul orașului asediat, de unde ar fi tras asupra populației din pură plăcere, similar unui joc video.

La Milano, procurorii au inițiat o anchetă care îi vizează pe cetățenii italieni suspectați că au plătit membri ai armatei sârbilor bosniaci pentru a putea ucide civili în Sarajevo, în timpul asediului de patru ani al orașului, desfășurat în anii 1990.

Între 1992 și 1996, după ce Bosnia și Herțegovina și-a declarat independența față de Iugoslavia, Sarajevo a fost supus celui mai lung asediu din istoria modernă. Peste 10.000 de persoane și-au pierdut viața din cauza bombardamentelor constante și a tirurilor de lunetă.

Lunetiștii reprezentau una dintre cele mai mari amenințări în timpul asediului, deoarece, conform The Guardian, citat de News.ro, aceștia trăgeau la întâmplare în oamenii de pe stradă, inclusiv în copii, transformând tragedia într-un fel de safari sau joc video.

Grupuri de italieni și cetățeni din alte țări, denumiți „turiști lunetiști”, ar fi oferit sume mari de bani militarilor din armata lui Radovan Karadžić, fostul comandant al sârbilor din Bosnia, condamnat în 2016 pentru genocid și crime împotriva umanității.

Poziția geografică a orașului Sarajevo, situat într-un bazin înconjurat de munți, a făcut ca izolarea și atacarea acestuia să fie deosebit de facile pentru forțele asediatoare.

Ancheta de la Milano, coordonată de procurorul Alessandro Gobbi, are ca obiectiv identificarea italienilor implicați, aceștia fiind acuzați de omor voluntar agravat de cruzime și motive abjecte.

Investigația a fost declanșată de o plângere depusă de scriitorul milanez Ezio Gavazzeni, care a colectat dovezi în acest sens, și de un raport transmis procurorilor de Benjamina Karić, fostul primar al orașului Sarajevo.

Gavazzeni a afirmat că a citit despre presupușii turiști lunetiști încă din anii 1990 în presa italiană, dar a decis să investigheze în profunzime abia după vizionarea documentarului „Sarajevo Safari” (2022), realizat de regizorul sloven Miran Zupanič.

În film, un fost soldat sârb și un contractor susțin că grupuri de occidentali trăgeau asupra populației civile de pe dealurile din jurul orașului. Aceste afirmații au fost însă negate cu vehemență de veteranii de război sârbi.

„Sarajevo Safari a fost punctul de plecare”, a declarat Gavazzeni. „Am început să corespondez cu regizorul şi de acolo mi-am extins ancheta până când am strâns suficiente materiale pentru a le prezenta procurorilor din Milano”, a adăugat el.

Gavazzeni susține că „mulţi, mulţi, mulţi italieni” ar fi fost implicați, fără a oferi o cifră exactă. „Erau germani, francezi, englezi… oameni din toate ţările occidentale care plăteau sume mari de bani pentru a fi duşi acolo să tragă în civili”, acuză scriitorul. „Nu existau motivaţii politice sau religioase. Erau oameni bogaţi care mergeau acolo pentru distracţie şi satisfacţie personală. Vorbim despre oameni care iubesc armele şi care probabil merg la poligoane de tir sau la safari în Africa”, a completat acesta.

Potrivit scriitorului, suspecții italieni se întâlneau în Trieste, în nordul țării, de unde călătoreau la Belgrad. Acolo, erau preluați de soldați sârbi bosniaci care îi escortau pe dealurile din jurul Sarajevo. „Exista un trafic de turişti de război care mergeau acolo pentru a împuşca oameni”, a insistat el. „Eu numesc asta indiferenţă faţă de rău”, a punctat Gavazzeni.

Acesta a mai precizat că a reușit să identifice o parte dintre cetățenii italieni suspectați de implicare, iar aceștia urmează să fie interogați de procurori în săptămânile următoare.

Printre cele mai cunoscute victime ale lunetiștilor se numără Bošco Brkić și Admira Ismić, un cuplu a cărui poveste a fost documentată în filmul „Romeo și Julieta în Sarajevo”. Cei doi au fost uciși de un lunetist în 1993, în timp ce încercau să traverseze un pod. Trupurile lor au rămas zile în șir în zona neutră dintre pozițiile bosniace și cele sârbo-bosniace, iar fotografiile au devenit un simbol al cruzimii războiului.

Bulevardul Meša Selimović, artera principală care ducea spre aeroportul din Sarajevo, a fost supranumit „Aleea lunetiștilor” din cauza pericolului extrem. Tramvaiele și autobuzele circulau cu geamurile sparte, iar panourile de avertizare împotriva lunetiștilor erau omniprezente.

Nicola Brigida, avocatul care l-a asistat pe Gavazzeni în pregătirea cazului, a declarat: „Probele strânse după o îndelungată cercetare sunt bine fundamentate şi ar putea duce la o investigaţie serioasă pentru identificarea vinovaţilor. Există, de asemenea, raportul fostului primar al oraşului Sarajevo”.

Disclaimer: Informațiile prezentate în acest articol sunt preluate din surse publice iar la redactarea textului s-a utilizat inteligența artificială. În cazul în care sesizați erori sau neconcordanțe, vă rugăm să ne scrieți la [email protected]

© 1991- 2024 Agenția de Presă A.M. Press. Toate drepturile rezervate!