Dezastru în Costinești! Hoteluri și terase amendate și închise temporar pentru condiții de nesuportat!
Comisarii Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) au efectuat, sâmbătă, controale în stațiunea Costinești, descoperind condiții insalubre și grave nereguli în mai multe locații destinate turiștilor. Inspectorii au aplicat amenzi semnificative și au dispus oprirea temporară a activității în unele dintre unitățile verificate, ca urmare a încălcării normelor de igienă și siguranță alimentară.
Verificări în hotel și terase din Costinești
În cadrul acțiunii, la hotelul SC AZUR NC 2000 SRL, cu 60 de camere, comisarii ANPC au găsit condiții greu de acceptat pentru turiști. Camerele prezentau un grad avansat de neglijență: frigidere murdare, cu urme de mucegai, băi neigienizate, fără capac la sifon, mobilier acoperit cu praf gros, scaune rupte, pânze de păianjen, muște în sertare și saltele pătate, baterii de baie defecte și apă curgând continuu. În urma acestor constatări, conducerea ANPC, reprezentată de Cristian Popescu Piedone, a aplicat o amendă de 10.000 de lei și a dispus oprirea temporară a prestării serviciilor în 13 camere, până la remedierea tuturor deficiențelor.
La Terasa Ștefan, inspectorii au identificat un bloc alimentar într-o stare „jalnică”, cu 101,2 kilograme de alimente nesigure, fără etichete clare și depozitate la temperaturi necorespunzătoare. Aceste produse au fost sigilate și scoase din consum. Totodată, au fost constatate grăsimi acumulate, frigidere murdare, agregate prăfuite și o igienă generală inacceptabilă. Administratorul a fost sancționat cu o amendă de 10.000 de lei, iar activitatea terasei a fost suspendată temporar, cu propunerea de închidere pentru o perioadă de până la șase luni.
Probleme grave și la autoservirea SC MODERN TASTE SRL
În cadrul controlului efectuat la SC MODERN TASTE SRL, o autoservire, comisarii ANPC au descoperit ulei neschimbat în friteuze, ustensile ruginite și neconforme, un paviment alunecos și murdar, resturi grosiere de grăsime pe aragaz și hotă, precum și prezența insectelor moarte în bucătărie. De asemenea, ferestrele nu aveau plasă de protecție, iar unele produse congelate nu erau etichetate corespunzător. Pentru aceste deficiențe, s-a aplicat o amendă de 20.000 de lei și s-au retras din consum 37,7 kilograme de produse. Activitatea a fost suspendată până la remedierea tuturor neregulilor constatate.
Mesaj ferm din partea președintelui ANPC
„România nu e tomberonul nimănui! Consumatorii nu sunt cobai! Turismul românesc nu poate înflori dacă îl sufocă mizeria și nepăsarea! Noi, la ANPC, nu venim cu vorbe dulci, ci cu legea în mână! Și cât timp voi fi în fruntea acestei instituții, așa vom merge mai departe: ferm, pe dreptate și fără compromisuri”, a declarat Cristian Popescu Piedone, președintele ANPC, pe pagina sa de Facebook.
Disclaimer: Informațiile prezentate în acest articol sunt preluate din surse publice iar la redactarea textului s-a utilizat inteligența artificială. În cazul în care sesizați erori sau neconcordanțe, vă rugăm să ne scrieți la [email protected]






