Premierul Ilie Bolojan recunoaște: măsurile fiscale nu sunt populare, dar nu există altă soluție!
Premierul Ilie Bolojan (PNL) a explicat luni, într-un interviu acordat postului B1 TV, că înțelege nemulțumirile generate de măsurile fiscale adoptate de Guvern și ordinea implementării acestora, însă situația financiară dificilă a României nu permite alternative. Șeful Executivului a subliniat că nici lui nu îi este pe plac această situație, dar măsurile sunt necesare pentru stabilitatea bugetară a țării.
Declarațiile au fost făcute în cadrul emisiunii „News Pass”, moderată de Laura Chiriac, difuzată pe B1 TV.
Premierul Ilie Bolojan justifică ordinea și conținutul măsurilor fiscale
„Vă puteți da seama că măsurile pe care Guvernul le ia zi de zi nu sunt niște măsuri populare, de multe ori nici în rândul cetățenilor, dar nici în rândul administrației sau a altor instituții vizate. Deci nu mă aștept la susțineri atunci când aceste măsuri sunt adoptate, dar punerea lor în practică e necesară din cauza situației dificile în care e România.
Când ai niște deficite foarte mari de-a lungul mai multor ani, când ai niște presiuni legate de menținerea unui pachet important de investiții, care e generat de necesitatea de a absorbi fonduri UE pe care le poți atrage într-o pondere mare până anul viitor, când trebuie să crești venituri și să scazi cheltuieli, ordinea în care vii cu pachetele de măsuri de multe ori nu rezonează cu opinia publică, ci e ordinea dată de capacitatea de a avea niște influențe structurale, lucruri care afectează blocuri de cheltuieli mari sau surse de venituri mai importante, care au efecte în plan bugetar de natură a ne recâștiga încrederea partenerilor, cum e Comisia Europeană, dar și a piețelor financiare și a investitorilor care vin în România.
Deci nu mereu această ordine în care pui în practică măsurile sau viteza cu care ești forțat să le pui în practică îți promit să faci ample dezbateri, să vezi în detaliu anumite soluții într-o formă sau alta.
Dar vă rog să mă credeți că în situația în care suntem nu e nicio plăcere pentru mine să pun în practică aceste măsuri, dar nu există alte soluții!”, a afirmat premierul Ilie Bolojan, în emisiunea difuzată pe B1 TV.
Disclaimer: Informațiile prezentate în acest articol sunt preluate din surse publice iar la redactarea textului s-a utilizat inteligența artificială. În cazul în care sesizați erori sau neconcordanțe, vă rugăm să ne scrieți la [email protected]






