• Home
  • Prima
  • Tibi Uşeriu, singurul om din lume care a câştigat de trei ori consecutiv Ultramaratonul Arctic

tibi useriu ultra maraton 1

Tibi Uşeriu a câştigat, în noaptea de joi spre vineri, pentru a treia oară consecutiv Ultramaratonul Arctic, una dintre cele mai dure curse de pe mapamond.
Românul a parcurs 617 kilometri în acest an, cu 57 mai mulţi decât în 2017.
Uşeriu a trecut linia de sosire la 80 kilometri faţă de următorul clasat, irlandezul Paul Deasy. Este singurul om din lume care a câştigat de trei ori consecutiv Ultramaratonul de la Cercul Polar.

La startul cursei au fost înscrişi 23 de concurenţi, însă 16 dintre ei au abandonat pe parcurs. Printre aceştia s-au numărat şi ceilalţi trei români înscrişi în competiţie: Levente Polgar, Florentina Iofcea şi Avram Iancu.