România, sub cod roșu de caniculă: „Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 35 şi 41 de grade”
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o avertizare cod roșu de caniculă, valabilă începând de duminică dimineață pentru aproape jumătate din țară. Fenomenul de căldură extremă se va extinde de luni în majoritatea regiunilor, inclusiv în București, fiind prognozate temperaturi care vor atinge 41 de grade Celsius la umbră.
Conform meteorologilor, de duminică, 28 iunie, ora 10.00, pentru un interval de 24 de ore, Dobrogea și sud-estul Munteniei vor fi sub cod galben. ANM precizează: „Duminică (28 iunie) valul de căldură va persista, iar în Dobrogea şi în sud-estul Munteniei se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată, astfel că maximele termice vor fi cuprinse între 30 şi 34 de grade, disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va ating pragul critic de 80 de unităţi. Noaptea va fi tropicală, cu temperaturi minime ce se vor încadra între 19 şi 21 de grade, mai ridicate spre 23…24 de grade pe litoral şi în Delta Dunării”.
În aceeași perioadă, un cod portocaliu de caniculă va viza Banatul, Oltenia și cea mai mare parte a Munteniei și Moldovei. În aceste zone, maximele vor oscila între 34 și 38 de grade, iar indicele temperatură-umezeală va depăși pragul critic de 80 de unități.
Tot de duminică dimineață, Crișana, Maramureșul, Transilvania și nordul Moldovei intră sub cod roșu. „În Crişana, Maramureş, Transilvania şi în nordul Moldovei se vor înregistra temperaturi maxime extreme, comparabile cu recordurile absolute ale lunii iunie, disconfortul termic va fi deosebit de accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăşi pragul critic de 80 de unităţi. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 35 şi 38 de grade, mai ridicate în Maramureş, Crişana şi nord-vestul Transilvaniei spre 39…40 de grade”, avertizează specialiștii ANM.
De luni, 29 iunie, ora 10.00, și până pe 1 iulie, ora 10.00, avertizarea cod roșu se va extinde în Banat, Crișana, Maramureș, Transilvania, Moldova, Oltenia și jumătatea vestică a Munteniei. Potrivit meteorologilor, în aceste regiuni „se vor înregistra temperaturi maxime extreme, comparabile cu recordurile absolute ale lunii iunie, disconfortul termic va fi deosebit de accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăşi pragul critic de 80 de unităţi. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 35 şi 41 de grade, cu cele mai ridicate valori în Banat şi Crişana”.
În acest interval, Dobrogea și jumătatea estică a Munteniei vor rămâne sub cod portocaliu, cu temperaturi maxime de până la 38 de grade, excepție făcând Delta Dunării, unde se vor înregistra 32 de grade. Nopțile vor fi tropicale în toată țara, cu minime cuprinse în general între 17 și 25 de grade.
Meteorologii mai notează că, în a doua parte a zilei de marți, instabilitatea atmosferică va începe să se manifeste prin fenomene specifice, în special în zonele de munte și de deal.
Disclaimer: Informațiile prezentate în acest articol sunt preluate din surse publice iar la redactarea textului s-a utilizat inteligența artificială. În cazul în care sesizați erori sau neconcordanțe, vă rugăm să ne scrieți la [email protected]






